
U nasadima mandarina na području doline Neretve zamijećena je aktivnost štetnika iz porodice štitastih uši (lovorova štitasta uš ,siva štitasta uš agruma , narančina štitasta uš, narančin crvac). Proizvođače upućujemo na vizualne preglede nasada i po potrebi poduzimanje mjera usmjerene zaštite u skladu s registracijama i dozvolama sredstava za zaštitu bilja .
Popis registriranih i dozvoljenih pripravaka nalazi se na poveznici Fitosanitarnog informacijskog sustava Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Koristiti se mogu samo registrirana i dozvoljena sredstva u RH .
Za suzbijanje populacije štitastih uši (lovorova štitasta uš ,siva štitasta uš agruma , narančina štitasta uš, narančin crvac) na agrumima prema FIS-u registrirani su pripravci:
- PROXIMO (grejp, naranča, limun , limeta , mandarina)
- BRAI (naranča, mandarina , limun ,grejp )
- MOVENTO (mandarina, naranča, limun) sredstvu je istekla registracija , krajnji rok za primjenu zaliha 30.10.2025
Porastom dnevnih temperatura očekuje se aktivnost populacije lisnih uši te proizvođače upućujemo da redovito pregledavaju nasade agruma i po potrebi primjene insekticide prema dozvoli i registraciji.
Za suzbijanje lisnih uši dozvolu imaju pripravci : Mospilan 20 SG, Movento, Asset Five, Decis 100 EC, Decis 2,5 EC, Scatto, , Rotor Super . http://fis.mps.hr/trazilicaszb/
Štitaste uši i lisne uši moguće je suzbijati i pripravcima na osnovi mineralnog ulja ili parafinskog ulja, trgovačkog naziva : Mineralno svijetlo ulje, Bijelo ulje, Ovipron Top, Promanal neu , Ovitex, Laincoil, Insectoil Key, Estiuoil , Plantoil.
Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) koji se odnosi na Zaštitu pčela i divljih oprašivača u Članku 71. propisuje :
(1) U vrijeme cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena pesticida opasnih za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele.
(2) Profesionalni korisnici pesticida moraju prije obavljanja svakog tretiranja obavijestiti Hrvatski pčelarski savez i povjerenike za izvođenje evidencije pčelara i pčelinjaka te katastra pčelinjih paša po županijama i pčelarskim udrugama u propisanom roku, ako se obavlja tretiranje pesticidom opasnim za pčele.
(3) Flora i korovna flora koja služi za zatravljivanje u višegodišnjim nasadima ne smije biti u cvatnji odnosno mora biti pokošena u trenutku tretiranja pesticidima koji su opasni za pčele, uključujući medonosne pčele, bumbare i solitarne pčele, ili se mora na drukčiji način spriječiti da pesticid ne dođe s njom u dodir.
Zakon o održivoj uporabi pesticida (NN 46/22) propisuje da je profesionalni korisnik obvezan voditi i čuvati evidenciju o uporabi pesticida na razdoblje od tri godine, uključujući i račune za kupljene pesticide. Pripravke za zaštitu bilja upotrijebiti prema uputi proizvođača, a praznu je ambalažu potrebno zbrinuti na propisani način.
Ivana Tomac Talajić dipl. ing. agr.
e-mail: Ivana.Tomac.Talajic@mps.hr